A korábbi bejegyzésekben részletesen szó esett arról, hogy mi is az a reflux betegség, mi vezet a kialakulásához és mik a tünetei. Érintőlegesen volt szó arról is, hogy milyen módszerekkel védekezhetünk ellene.
A reflux kezelésének egyik leghumánusabb és legtermészetesebb útja a táplálkozási szokások megváltoztatásán keresztül vezet.
Ez a reflux diéta.
(Enyhe, még nem akut reflux esetén a kezelőorvosok is a táplákozási szokások átalakítását javasolják elsőként.)
Rendszeresen visszatérő reflux esetén nagyon fontos a kis mennyiségű étkezésre való átállás. Napi két- vagy háromszori nagy mennyiségű étkezésről tehát át kell állni a napi sokszori, de kis mennyiségű étkezésre. Már önmagában ez a lépés jelentős javulást hozhat. Az étkezések során alapszabály, hogy kerülni kell a savas ételeket, a hangsúlyt a lúgosító ételek irányába kell eltolni annak érdekében, hogy csökkentsük a gyomorsav intenzitását.
Sok savat okozhatnak a magyar konyhában egyébként meglehetősen gyakran használt fűszerek: az erős paprika, a bors, a torma, a mustár, az ecet. A reflux diéta során ezeket ajánlott kerülni és a fűszerezést élő zöldfűszerekkel (petrezselyem, zeler, kapor, babérlevél, majoránna, bazsalikom, kakukkfű, borsikafű) megoldani. Egyébként is érdemes felfedezni a zöldfűszerek csodálatos ízvilágát.
Csökkenteni kell a kávémennyiség, a csokoládé (édesség) és a cukor mennyiség bevitelét, mert ezek is hozzájárulnak a gyomor túlzott elsavasodásához. Amennyiben gyümölcsleveket fogyasztunk a citrusfélék leveit mellőzzük. Mondanom sem kell, hogy a húsfélék, különösen a pácolt és füstölt készítmények is rossz irányba hatnak, ezért ezek mellőzése is erősen javallott. Tudom, hogy a magyar emberek nehezen mondanak le a húsról. Áthidaló megoldásként enyhe reflux esetén elegendő lehet az is, ha a húsokat a hagyományos köretek (rizs, krumpli) helyett nyers zöldségekkel vagy zöldköretekkel fogyasztjuk el, mert a zöldségek erősen lúgosító hatásuk miatt a savasodás ellen hatnak, így kompenzáni tudják a húsfélék savasító hatását.
Ezen kívül mérsékelni kell az alkohol és a hagymafélék fogyasztását, mert ezek a nyelőcső alsó végének tökéletes záródása ellen hatnak (gyengítik a záróizom működését).
Jó hatással vannak a gyomor savbázis egyensúlyára a zöldségfélék és a könnyű zsiradékok, mint a tejföl, a tejszín, a vaj, az olaj, olívaolaj.
Amennyiben módja van az étkezések utáni pihenőre azt lehetőleg ne fekvő helyzetben végezze vagy legalább is megemelt fej- vagy felsőtesthelyzetben feküdjön. Fontos az is, hogy az esti lefekvés előtt két órával már ne egyen semmit. Refluxtól szenvedő betegeknek ajánlatos kerülni a sok hajolgatással járó munkát és az ilyen jellegű tornagyakorlatok sem ajánlottak.
A reflux diéta sok lemondással jár, de a könnyű, gyógyszermentes gyógyulás érdekében mindenképpen megéri következetesen betartani a szabályokat. Amikor az előnyöket és hátrányokat mérlegeljük, ne felejtsük el azt sem, hogy a reflux betegeknek javasolt étrend eléggé erőteljesen az egészségesebb táplákozás irányába mutat, így ha sikerül ezeket a szabályokat betartva kicsit más, egészségesebb táplálkozási szokásokat tanulni, nagy valószínűséggel nem csak a reflux betegség, de egyéb ügyes-bajos egészségügyi gondjaink megoldása irányába is jelentős lépéseket teszünk. Az egészség ugyanis a táplákozásnál kezdődik.
Frissítés, 2009 augusztus:
A Reflux ételek című bejegyzés konkrét tippeket is tartalmaz egy megfelelő, refluxos tüneteket csökkentő étrend kialakításához. Olvassa bizalommal!
------
Figyelem!!!
Az oldal elsősorban páciensek, betegek tájékoztatására készült! Az itt olvasható információk önmagukban nem alkalmasak diagnózis felállítására. A tünetek észlelésekor mindenképpen forduljon háziorvosához!
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
!!! F I G Y E L E M !!!
Az oldal elsősorban páciensek, betegek tájékoztatására készült! Az itt olvasható információk önmagukban nem alkalmasak diagnózis felállítására. A tünetek észlelésekor mindenképpen forduljon háziorvosához!
Az oldal elsősorban páciensek, betegek tájékoztatására készült! Az itt olvasható információk önmagukban nem alkalmasak diagnózis felállítására. A tünetek észlelésekor mindenképpen forduljon háziorvosához!
Címkék
- csecsemő reflux diéta
- csecsemőkori reflux
- gastrooesophagealis reflux betegség
- gerd
- H2 receptor blokkolók
- homeopátia
- nerd
- nyelőcsőgyulladás
- oesophagitis
- proton-pumpa gátlók
- reflux
- reflux babáknál
- reflux betegség
- reflux csecsemőknél
- reflux csecsemőkorban
- reflux diéta
- reflux élelmiszerek
- reflux ételek
- reflux étkezés
- reflux gyógyítása csecsemőknél
- reflux gyógyszerek
- reflux gyógyulása csecsemőknél
- reflux kezelése
- reflux megelőzése
- reflux tea
- reflux teakeverék
- reflux természetes gyógymód
- reflux tünetei
- savlekötők
- terhességi reflux
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése